Список форумов Загальна категорія Запитуйте - відповідаємо (що зможемо) Переход с военной пенсии на гражданскую

Переход с военной пенсии на гражданскую

Разові питання випадкових відвідувачів.
Питання-відповідь(і нічого більше). Типу консультаційного пункту.
Vala Аватара пользователя
гость

Сообщения: 2
Откуда: Odessa
Почему при переходе с военной пенсии на гражданскую по возрасту в 2013 году, при расчёте, средней заработной платы по Украине за год, предшествующий году, в котором человек обратился за пенсией; в пенсионном фонде берут за 2007 год, а не среднее 3 лет предшествующему это: 2010, 2011, 2012 годы?

Likvidator эксперт

Сообщения: 7606
Vala писал(а):
Почему при переходе с военной пенсии на гражданскую по возрасту в 2013 году, при расчёте, средней заработной платы по Украине за год, предшествующий году, в котором человек обратился за пенсией; в пенсионном фонде берут за 2007 год, а не среднее 3 лет предшествующему это: 2010, 2011, 2012 годы?
Потому,что в пенсионном фонде нарушают Конституцию и действующий закон:
[spoiler=Показать]ПОСТАНОВА ДОНЕЦЬКОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ від 15 лютого 2013 року у справі№2а/0528/688/2012
В рішенні суду зазначено, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати з якої була обчислена пенсія. Проте застосування зазначеної норми закону не є правильним, оскільки позивач не перераховує вже призначену за цим законом, а лише вперше звернувся саме за «призначенням » пенсії відповідно до вищевказаного Закону.
Таким чином призначення пенсії повинно проводитись відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 1 січня 2012 року при обчисленні розміру майбутньої пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії. Тобто в 2012-му році застосовується показник середньої зарплати за 2009-й, 2010-й та 2011 роки, а саме - 1650 грн. 43 коп., 1982 грн. 63 коп. та 2370 грн. 53 коп. (1650,43 + 1982,63 + 2370,53) / 3 = 2001 грн. 20 коп.
Таким чином при обрахунку пенсій відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник "Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки" складає 2001 грн. 20 коп.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Тобто лише за бажанням особи якій призначається пенсія застосувати заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року можливо відступати від порядку обчислення пенсій на загальних підставах (ч. 2 ст. 40 цього Закону - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К).
Перерахована УПФУ пенсія менше, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, прописаного у Законі України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в УПФУ у м. Краматорську та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після призначення пенсії позивач продовжує працювати, що підтверджується копією трудової книжки.06.09.2012 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.6).Рішенням пенсійного органу № 269 від 14 вересня 2012 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по тим підставам, що згідно ст.40 зазначеного Закону та листа УПФУ від 05.04.2012 року № 806/02-20 застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік -1197.91 грн., що враховується для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у році, в якому заявник звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсії після призначення згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 1876 грн. 01 коп., що менше розміру пенсії до призначення 2251 грн. 59 коп. (а.с.16).
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.Аналіз приписів ч.3 ст.45 Закону Українист.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії (в даному випадку, за вислугою років) на інший (за віком) пенсійний орган може враховувати заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Оскільки позивач не надавав згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тому відповідач протиправно зменшив розмір пенсії позивача, застосувавши показник заробітної плати за 2007 рік.
Таким чином, колегія суддів вважає за необхідне скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 269 від 14 вересня 2012 року.
[/spoiler]


Вернуться в Запитуйте - відповідаємо (що зможемо)